piątek, 19 października 2012

Pingwiny...

Pingwiny to bardzo zabawne stworzenia, których charakterystyczne ubarwienie upodabnia je do człowieka we fraku. Występują na półkuli południowej, głównie na wybrzeżach Antarktydy, czasami spotyka się je na brzegach Nowej Zelandii.

Ptaki te są znakomitymi pływakami. Skrzydła, które na drodze ewolucji przekształciły się w "wiosła" sprawiają, że te niezdarne na lądzie zwierzęta, pod wodą stają się szybkie i zwinne. Pingwiny polują na różne morskie zwierzęta, szczególnie ryby i kałamarnice, będące ich przysmakiem. Nieraz żywią się morskimi skorupiakami.

Pingwiny żyją w bardzo surowym klimacie, gdzie często panują dotkliwe mrozy i lodowe burze. Dlatego, mimo gęstego upierzenia, często tłoczą się razem jeden obok drugiego i przytulają do siebie. Tworzą się wówczas olbrzymie kolonie skupiające nieraz ponad 30 000 ptaków - tylko w ten sposób mogą sobie zapewnić wystarczającą ilość ciepła.

Pingwiny swoje gniazda zakładają w szczelinach i rozpadlinach skalnych lub zagłębieniach terenu. Pisklęta szybko się usamodzielniają i już po 2 miesiącach wraz z innymi młodymi zbierają się w tzw. przedszkola. Dzięki tej "instytucji" rodzice mogą udać się na polowanie, nie martwiąc się o dzieci. Młode większość czasu spędzają w przedszkolach, a do rodziców przychodzą tylko wtedy, gdy są głodne. Gdy na ciele młodych pingwinów pojawi się "dorosłe" upierzenie, opuszczają one kolonię i wypływają na otwarte morze w poszukiwaniu pożywienia.

Czy wiesz, że...





- Niektóre gatunki osiągają pod wodą szybkość nawet do 30 km/godz.

- Największym i zarazem najbardziej znanym przedstawicielem pingwinów jest pingwin cesarski osiągający ponad 1m wzrostu i wagę 30 kg.

- Pingwiny cesarskie mogą przebywać pod wodą do 15 minut i zanurzyć się na głębokość 265 m.

- Jeden z gatunków pingwina, tzw. skocz złotoczuby, porusza się po lądzie... skokami.

- Podczas nurkowania serce pingwina zwalnia tempo uderzeń - dzięki temu krew w ciele zwierzęcia krąży wolniej, a organizm zużywa mniej tlenu.

- Pióra pokrywające ciało pingwina nachodzą na siebie niczym dachówki. Dzięki temu woda nie ma styczności z jego skórą i nie wychładza organizmu.

- Podczas okresu lęgowego pingwinów cesarskich (maj) na Antarktydzie występują najniższe temperatury na Ziemi.

- Młodymi pisklętami najczęściej opiekuje się samiec, natomiast samica poszukuje pożywienia.

- Oczy pingwinów są bardzo czułe w zakresie barw niebieskiej i zielonej. Dzięki temu pingwiny doskonale widzą nawet przy bardzo słabym oświetleniu i z powodzeniem polują nawet w ciemnej morskiej głębinie.